Παναθηναϊκός-Άρης: Σερβιτόρος Λαγωνικάκης, σκόρερ Βαζέχα (vid)

Δείτε τί είχαν κάνει Λαγωνικάκης και Βαζέχα στο ματς της σεζόν 1995-96 για να έρθει η ανατροπή για τους "πράσινους" λίγες μέρες πριν τον προημιτελικο με τη Λέγκια στο Champions League.

Ήταν 2 Μαρτίου 1996, σε ένα ματς επιθετικό μονόλογο του Παναθηναϊκού, ο Γεωργιάδης του Χαραλάμπους είχε ανοίξει το σκορ στο 46ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Μαυρογενίδης κόντρα στη ροή του αγώνα στο 52ο λεπτό.

Στις 6 Μαρτίου ο Παναθηναϊκός θα ταξίδευε στη Βαρσοβία για τον πρώτο προημιτελικό του Champions League απέναντι στη Λέγκια. Συνεπώς ήθελε να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Ο χρόνος όμως κυλούσε και δεν ήταν υπέρ του.

Μέχρι το 88ο λεπτό, όταν ο Ανδρέας Λαγωνικάκης έκανε ωραία ενέργεια και μοίρασε ασίστ στονν Κριστόφ Βαζέχα που αποκατέστησε την τάξη. Σα να μην έφτανε μόνο αυτό, ο Λαγωνικάκης με νέα ωραία ενέργεια από αριστερά μοίρασε δεύτερη ασίστ στον Βαζέχα μέσα σε δύο λεπτά για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1.