Λυτρώθηκε στο τέλος (video)

Με γκολ του Λέτο στο 86' ο Παναθηναϊκός απέδρασε με ισοπαλία 1-1 από το Περιστέρι. Οι πράσινοι που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 2ο λεπτό λόγω αποβολής του Καρνέζη βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μήτρογλου στο 53'

Με γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο στο 86′ ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος στο Περιστέρι, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο. Οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 3ο μόλις λεπτό λόγω αποβολής του Καρνέζη, τον οποίο αντικατέστησε ο νεαρός Καπίνο στο ντεμπούτο του στη Σούπερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 53′ με τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί ματς και πάλι με το κεφάλι, αλλά για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους. Τα συμπτώματα της περασμένης σεζόν φαίνεται ότι δεν έχουν εξαφανιστεί από τους «κυανόλευκους». Έστω κι αν ο αντίπαλος ήταν σπουδαίος, έστω κι αν υπό άλλες προϋποθέσεις η ισοπαλία θα ήταν θετικό αποτέλεσμα.

Τα πλάνα των προπονητών
Αν η Πόρτο είναι η ομάδα που «ζηλεύει» ο Γιώργος Δώνης και ο Ζεσουάλδο Φερέιρα άλλοτε προπονητής της, τότε τι πιο. λογικό από το να παραταχθούν οι δύο ομάδες με το σύστημα των «δράκων», που δεν είναι άλλο από το 4-3-3. Το ξαφνικό λουμπάγκο του Τόμας γύρισε τον Ζουέλα στο κέντρο της άμυνας, με παρτενέρ του τον Φυτανίδη και τους Σκόνδρα, Γιαννούλη στα μπακ. Τη θέση του Αγκολέζου στο κέντρο πήρε ο νεαρός Μπάλλας, με μπροστά του τους Τάτο, Πίτου και τριάδα στην επίθεση τον Καραγκούνη (δεξιά), τον Έπσταϊν (αριστερά) και τον Μήτρογλου (κορυφή).

Ο Πορτογάλος τεχνικός με τη σειρά του, παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τους Σεϊταρίδη, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Καντέ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τον Σιμάο αμυντικό χαφ και τους Κατσουράνη Ζέκα με πιο οργανωτικό ρόλο. Λέτο, Κουίνσι και Τοτσέ ήταν οι τρεις «μπροστινοί» για τους Πράσινους, που στο 3ο μόλις λεπτό χρειάστηκε να αναπροσαρμόσουν τα πλάνα τους.

Αποβολή στο 3′
Ο Καρνέζης αποβλήθηκε γιατί απέκρουσε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και ο Φερέιρα έριξε στη «μάχη» τον νεαρό Καπίνο, με «θύμα» τον Σιμάο που πέρασε εκτός παιχνιδιού. Το φάουλ από το ημικύκλιο εκτέλεσε απευθείας ο Μήτρογλου, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ. Θα περίμενε κανείς ότι το αριθμητικό πλεονέκτημα θα λειτουργούσε υπέρ του Ατρόμητου. Όσο ξαφνιάστηκαν, όμως, οι φιλοξενούμενοι, τόσο ξαφνιάστηκαν και οι γηπεδούχοι.

Οι Περιστεριώτες είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά βιάζονταν στην τελική προσπάθεια. Έπαιζαν μονότονα από την αριστερή πλευρά, με τις σέντρες του Γιαννούλη ή του Έπσταϊν να μην δημιουργούν πρόβλημα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο 22′ ο Μπουμσόνγκ σταμάτησε τον Μήτρογλου πριν σουτάρει από κοντινή απόσταση και έδιωξε σε κόρνερ, στη μοναδική φάση του πρώτου 45λέπτου που ο Ατρόμητος «πάτησε» καλά στα αντίπαλα καρέ.

Από την άλλη μεριά, οι «πράσινοι» προτίμησαν ένα παιχνίδι αντεπιθέσεων. Με παίκτη λιγότερο, άλλωστε, δεν μπόρεσαν να κάνουν αλλιώς, παρά να προσέξουν σε πρώτο λόγο τα μετόπισθεν. Η καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 8′, όταν το μακρινό συρτό σουτ του Λέτο πέρασε άουτ, ενώ στο 41′ μετά από φάουλ του Αργεντίνου και κεφαλιά του Τοτσέ, ο Ιτάνζ πρόλαβε να διώξει προ του Μπουμσόνγκ, ο οποίος είχε προωθηθεί.

Γκολ από τον Μήτρογλου
Κι όμως, αν και ο Δώνης φώναζε στους παίκτες του να παίξουν πιο πολύ με κάτω την μπάλα και να προσπαθήσουν να μπουν στην περιοχή, οι σέντρες απέδωσαν τελικά καρπούς στο δεύτερο ημίχρονο. Για την ακρίβεια αυτή του Έπσταϊν στο 53′, η οποία ήταν καλοζυγισμένη και βρήκε τον Μήτρογλου στην καρδιά της περιοχής. Ο 23χρονος επιθετικός νίκησε τον Κοπίνο με κεφαλιά και σκοράροντας με τρίτη ομάδα στην καριέρα του εναντίον του Παναθηναϊκού, έβαλε τους «κυανόλευκους» μπροστά στο σκορ.

Στο 57′ ο Φερέιρα αντικατέστησε τον Τοτσέ με τον Ρούντολφ και ο Ούγγρος επιθετικός φάνηκε να δίνει νέα πνοή στην ομάδα του. Στο 63′ μάλιστα, έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν μετά από φάση διαρκείας η κεφαλιά του μετά τη σέντρα του Βύντρα πέρασε μόλις άουτ. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ και να «δέσουν» τη νίκη.

«Καθάρισε» ο Λέτο
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» τα έπαιξαν όλα για όλα και τελικά. βγήκαν κερδισμένοι. Δεν πήραν τη νίκη, αλλά μια πολύτιμη ισοπαλία, δεδομένου ότι αγωνίζονταν για 90 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Τη λύση στον Παναθηναϊκό έδωσε ο «συνήθης ύποπτος», Σεμπάστιαν Λέτο στο 86ο λεπτό. Ο Κουίνσι μετά από ατομική ενέργεια έκανε τη σέντρα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Αργεντίνος με δυνατό σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ιτάνζ. «Πάγωσε» τους γηπεδούχους, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και χάρισε στην ομάδα του ένα βαθμό που με βάση την εξέλιξη του αγώνα έμοιαζε χαμένος.

*** Λόγω ενοχλήσεων στο δεξί πόδι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο ο Γιούρκας ΣεΪταρίδης, όπως είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Ζεσουάλδο Φερέιρα.

*** Με πάγο στο πόδι αποχώρησε από το γήπεδο του Περιστερίου ο νεαρός Στέφανος Καπίνος, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού…

*** Περίπου μια βδομάδα εκτός δράσης θα παραμείνει ο Στέφανος Κοτσόλης, ο οποίος όμως δεν χάνει κάποια υποχρέωση των «πράσινων» καθώς τις επόμενες δύο αγωνιστικές το πρόγραμμα έχει Ομάδα Α και Ομάδα Β.

Η εξέλιξη του ματς

90’+4′ Λήξη αγώνα

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

89′ Κίτρινη στο Ζέκα

87′ Γκοοολ!!! 1-1 Λέτο… Πολύ καλή πάσα του Κατσουράνη στον Κουίνσι ο οποίος μπήκε απο αριστερά,  έκανε τη σέντρα στο 2ο δοκαρι και ο Λέτο με δυνατό σουτ έγραψε το 1-1

86′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αναστασάκος στη θέση του Μήτρογλου

78′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μακρής στη θέση του Μπάλλα

66′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Δημούτσος μπήκε στη θέση του Γκαρσία

65′ Κίτρινη κάρτα Γιαννούλης

65′ Κίτρινη κάρτα Λέτο

63′ Κίτρινη  κάρτα Σκόνδρας

63′ Σέντρα του Κουίνσι απο αριστερά, ο Γιαννούλη έδιωξε μπροστά απο το Λέτο που περίμενε πάνω στη γραμμή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

58′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Τοτσέ πέρασε ο Ρούντολφ

53′ Γκοοοολ!!! 1-0 Μήτρογλου…. Ο Επστάιν κινήθηκε απο αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Μήτρογλου με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο για να γράψει το 1-0

51′ Σέντρα του Κατσουράνη απο δεξιά ο Τοτσέ απο το ύψος του πέναλτι με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ

46′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βύντρα στη θέση του Σεϊταρίδη

46′ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

45’+2′ Λήξη πρωτου ημιχρόνου

45’+2′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Μήτρογλου δυο μέτρα έξω απο την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ, λίγο δίπλα απο τα δοκάρια του Καπίνο

41′ Φάουλ του Λέτο, κεφαλιά του Τοτσέ μέσα απο την περιοχή, ο Ιτάνζ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα προ του Μπουμσόνγκ

30′ Σέντρα του Γιαννούλη απο αριστερά, ο Μήτρογλου πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής έπιασε την κεφαλιά, ο Καπίνο όμως μπλόκαρε

23′ Κεφαλιά του Ζουέλα μέσα απο την περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω απο το δοκάρι του Καπίνο

22′ Καλή κινηση του Μήτρογλου ο οποίος μπήκε μέσα την περιοχή, αλλά πρίν προλάβει να σουτάρει ο Μπουμσόνγκ έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ

15′  Μετά από 15 λεπτά αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο καθώς η αποβολή του Καρνέζη τον έχει αφήσει από νωρίς με 10 παίκτες

8′ Μακρινό σουτ του Λέτο η μπάλα πέρασε μακριά απο την εστία του Ιτάνζ

5′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Μήτρογλου να εκτελεί το φάουλ και η μπάλα να περνάει δίπλα απο τα δοκάρια του Καπίνο

3′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καπίνο μπαίνει και αποχωρεί ο Σιμάο

2′ Κόκκινη κάρτα για τον Καρνέζη κάθως βγήκε και απόκρουσε με τα χέρια προ του Επστάιν