Νικηφόρο ξεκίνημα με Βιερίνια (vid)

Με το δεξί ξεκίνησε τη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο γήπεδο της Τούμπας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 6ο λεπτό ο Βιεϊρίνια με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Ενα σουτ, ένα γκολ και… τέλος από το έκτο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, επικρατώντας της Ξάνθης στην Τούμπα με 1-0, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Βιεϊρίνια στο ξεκίνημα του αγώνα. Και παρά το γεγονός ότι το γρήγορο γκολ έδειξε ικανό να δημιουργήσει και… ρυθμό στο παιχνίδι, τελικά κάτι τέτοιο δεν έγινε με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι… φτωχό.

Φυσικά σε καμία περίπτωση αυτό δεν αποτέλεσε και λόγο για να είναι απογοητευμένοι οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ, καθώς αυτό που ενδιέφερε σε πρώτη φάση ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών και λιγότερο το καλό θέαμα προς τέρψιν των οπαδών που γέμισαν την Τούμπα.

Ο Μπόλονι παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα στην φιλοσοφία του ΠΑΟΚ, που τα τελευταία χρόνια έχει μάθει να αγωνίζεται ακριβώς με αυτόν τον τρόπο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κρέσιτς και στην άμυνα από δεξιά οι Ετό, Μπαλάφας, Μαλεζάς, Λίνο. Αμυντικά χαφ οι Φωτάκης, Αρίας και μπροστά τους οι Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια. Μόνος στην επίθεση ο Αθανασιάδης.

Από την άλλη πλευρά, ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην επιστοφή του στην Ξάνθη και το ελληνικό πρωτάθλημα, παρέταξε τους Ακρίτες με 4-4-2 ουσιαστικά. Στο τέρμα ήταν ο Βιβιανί και στην άμυνα, Μπέρτος, Βάλλας, Στάσιακ, Εντιμάρ. Στο κέντρο στον άξονα ήταν οι Βασιλακάκης, Ντάνι και στις πτέρυγες οι Μαρσελίνιο, Λέιτε. Στην επίθεση ο Πόι και ο Σουάνης.

Στο πρώτο ημίχρονο, το γρήγορο γκολ του Βιεϊρίνια, έδιωξε το άγχος της πρεμιέρας από τον ΠΑΟΚ και έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του να κινούνται πιο ελεύθερα στον αγωνιστικό χώρο. Ομως, παρά το γεγονός ότι θα περίμενε κανείς από τους παίκτες του Μπόλονι να προσπαθήσουν να… τελειώσουν τον αγώνα, τελικά είδαν τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν την πίεση στα καρέ τους, καθώς βρήκαν τους χώρους προκειμένου να απειλήσουν την εστία του Κρέσιτς.

Σε εκείνο το διάστημα η Ξάνθη τελικά μόνο από ατυχία δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και μάλιστα είχε και πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όμως η κεφαλιά του Καζάκη στο 36′ αποκρούστηκε από το δοκάρι του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι… άνοιξε, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ. Ο ρυθμός ανέβηκε, με αποτέλεσμα η μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και οι φάσεις να είναι αρκετές. Και πάλι όμως, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν αυτή που έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρσελίνιο έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Φωτάκης με το κεφάλι κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

Σε γενικές γραμμές, ο ΠΑΟΚ πήρε μία νίκη και ξεκίνησε με τους τρεις βαθμούς την κούρσα του νέου πρωταθλήματος, όμως από την άλλη πλευρά και η Ξάνθη θα μπορούσε να πάρει έναν τουλάχιστον βαθμό και να έχει και αυτή θετική πρεμιέρα.

*** Τη Δευτέρα υπάρχει αποθεραπεία για όσους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν απέναντι στην Skoda Ξάνθη ενώ όπως σας είχαμε ενημερώσει από την Παρασκευή, από τηνν Τρίτη η ομάδα του “δικεφάλου” του βορρά “μετακομίζει” στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Νέας Μεσημβρίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+ Λήξη του αγώνα

90’+ Συρτό σουτ του Μαρκόφσκι από το ύψος της περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Κρέσιτς

90’+ Πλασαριστό σουτ του Μαρσελίνιο από το ύψος της περιοχής και λίγο πλάγια δεξιά, ο Φωτάκης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, κρατώντας σωτήρια το 1-0 για τον ΠΑΟΚ

87′ Ο Τσουκαλάς στη θέση του Αρίας

87′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι

86′ Ο Μάνταλος στη θέση του Πόι

84′ Ο Ρομπέρ στη θέση του Γεωργιάδη

80′ Προσωρινή διακοπή του αγώνα καθώς ακούγονται από την εξέδρα των φίλων του ΠΑΟΚ υβριστικά συνθήματα για τον διαιτητή της αναμέτρησης

74′ Κάρτα στον Μπαλάφα για φάουλ πάνω στον Μαρκόφσκι. Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη, στα όρια της αντίπαλης περιοχής. Απογοητευτικό σουτ από τον Πόι

68′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι αντί του Βασιλακάκη

66′ Εξαιρετική μπαλιά του Βιερίνια προς την περιοχή για τον Αθανασιάδη που σούταρε δυνατά, ο Βιβιανί απέκρουσε με δυσκολία

64′ Συρτό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Βιβιάνι

60′ Κίτρινη κάρτα στον Αρίας για τράβηγμα στη φανέλα του Μαρσελίνιο

58′ Ο Βλαχοδήμος στη θέση του Σουάννη

57′ Μακρινό σουτ του Πόι, άστοχο

56′ Γύρισμα του Ετό στην καρδιά της περιοχής από δεξιά, σουτ του Γεωργιάδη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Ξάνθης

49′ Μακρινό φάουλ του Λίνο, πέρασε από πολλά σώματα η μπάλα και κατέληξε στην αγκαλιά του Βιβιάνι

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45’+ Λήξη πρώτου μέρους

38′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βιερίνια

36′ Σέντρα του Μπέρτου από δεξιά, κεφαλιά του Καζάκη η μπάλα σταμάτησε στη… ρίζα του δεξιού δοκαριού. Κοντά στην ισοφάριση η Ξάνθη

30′ Καλοεκτελεσμένο φάουλ του Μάρτιν από μακρινή απόσταση, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε ο Κρέσιτς

17′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σουάνης βρέθηκε  στην περιοχή τον Καζάκη, έπιασε το σουτ, με τον Μαλεζά να διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή

12′ Δυνατό φάουλ του Λίνο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι

9′ Ο Βάλλας σταμάτησε με φάουλ τον Βιεϊρίνια, κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των Ακριτών

7′ Αντιδρά άμεσα η Ξάνθη! Ο Σουάνης γύρισε παράλληλα από δεξιά, ο Μαρσελίνο έπιασε ένα «γεμάτο» σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Κρέσιτς βρίσκεται σε ετοιμότητα, έπεσε και έδιωξε

6′ 1-0! Ο Βιεϊρίνια απέφυγε ωραία τον Ντάνι, βρήκε χώρο, εξαπέλυσε ένα κεραυνό από το ύψος της περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βιβιάνι!

*** Εκτός αποστολής τελικά ο Λαζάρ, στην εξέδρα οι επίδοξοι επενδυτές, Φλωρίδης και Σαχπατζίδης, οι οποίοι πριν την έναρξη του ματς είχαν συζήτηση με τον Θόδωρο Ζαγοράκη…

1′ Η αναμέτρηση στο γήπεδο της Τούμπας ξεκίνησε…

Διοργάνωση: Super League