Και γκολ και θέαμα ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο της Νέας Σμύρνης.

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο της Νέας Σμύρνης. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν του επέτρεψε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι βασικοί παίκτες του Πανιωνίου έδειξαν την ποιότητά τους εντός του αγωνιστικού χώρου και πήραν τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας για το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα στο σκορ. Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά ο Κουμορτζί ήταν αυτός που με σουτ έκανε το 1-0 στο 38′.

Στο 43′ ο Σταματής κέδρισε πέναλτι από τον Λαδάκη και ο Εστογιανόφ που το εκτέλεσε έκανε το 2-0. Φυσικά ο Ουρουγουανός αποθεώθηκε από τους οπαδούς της ομάδας της Νέας Σμύρνης, των οποίων αποτελεί άλλωστε και το “αγαπημένο τους παιδί”.

Στην επανάληψη λόγω των πολλών αλαγών έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, όμως και πάλι ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος και δεν άφησε περιθώρια στον Αστέρα να αμφισβητήσει την κυριαρχία του στον αγωνιστικό χώρο. Πάντως οι Αρκάδες κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας χτύπημα φάουλ του Τσαμπουρή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος: Σιδεράκης, Γιόνσον, Τσότσαλιτς, Κρικβέλια, Σιόβας, Ομο, Κουμορτζί, Σάμαρης, Εστογιανόφ, Σταματής.
Επαιξαν και οι: Παναγόπουλος, Μιλοβάνοβιτς, Κολοβός, Οκόγιε, Κούρντι, Βλάχος, Μπούζας, Κούρος, Σταματής.

Αστέρας Τρίπολης: Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Κωστούλας, Φορμίκα, Λαδάκης, Χουανίτο, Κερ, Ναβάρο, Ουσέρο, Ράγιος, Περόνε.
Επαιξαν και οι: Ροτζέριο, Μπακασέτας, Σκόνδρας, Πετρούσης, Αρσενίεβιτς, Τσαμπουρής, Τσουμάγκας, Στεφανάκος, Πιπίνης.