Περούτζια – Τσιντατέλα 0-2: Το ήθελε περισσότερο (hls)

Η Τσιντατέλα επικράτησε εκτός έδρας της Περούτζια με 2-0 για την 11η αγωνιστική της Serie B.

Η ουραγός Περούτζια ήθελε τη νίκη προκειμένου να πάρει βαθμούς στην μάχη που κάνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η Τσιντατέλα, μπορεί να βρίσκεται ψηλότερα ελαφρώς στην βαθμολογία, ωστόσο με αυτό το τρίποντο που πήρε κόντρα στην Περούτζια, απομακρύνθηκε περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπερέτα και απείλησαν σε ορισμένες ακόμη περιπτώσεις. Η Περούτζια ήταν ασύνδετη, δεν είχε βρει τον τρόπο να κυκλοφορεί τη μπάλα και να βγαίνει στην επίθεση.

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τυος γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιονόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του κόουτς της Περούτζια έκαναν την ομάδα να βγαίνει πιο συχνά μπροστά.

Στον 50ο λεπτό της αναμέτρησης το παιχνίδι σταμάτησε. Ο λόγος ήταν πως στο 50ο λεπτό πριν από 45 χρόνια, τον Οκτώβριο του 1977, ο Ρενάτο Κούρι, είχε χάσει τη ζωή του προδομένος από την καρδιά του. Το γήπεδο της Περούτζια έχει τ΄ονομά του.

Την στιγμή που η Περούτζια πίεζε για να σκοράρει, η Τσιντατέλα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μαγκράσι