“Πεντάρα” με ανατροπή για τη Νάπολι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζεμαϊλί η Νάπολι επικράτησε με 5-3 της Τορίνο σε ένα ματς για γερά νεύρα αφού οι εναλλαγές στο σκορ ήταν διαδοχικές και οι δύο ομάδες πάλευαν για τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Οι «παρτενοπέι» ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στο 10ο μόλις λεπτό με τον Τζεμαϊλί να πετυχαίνει το γκολ έπειτα από ασίστ του Ινσίνιε. Η ισοφάριση ήρθε 20 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 30′ με τον Μπαρέτο να κάνει το 1-1 και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και χωρίς καλά καλά οι δύο ομάδες να έχουν πατήσει τον αγωνιστικό χώρο η Νάπολι και πάλι με τον Ντεμαϊλί έναε το 2-1 από ασίστ του Χάμσικ ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 75ο λρπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόναθας. Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Ματσάρι ήρθε και το 3-2 τρία λεπτά αργότερα, στο 78′ με σκόρερ τον Μετζορίνι.

Οι ναπολιτάνοι δεν το έβαλαν όμως κάτω και δύο λεπτά αργότερα, στο 80ο λεπτό ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Τζεμαϊλί να κάνει χατ τρικ έπειτα από ασίστ του Ζουνίγκα ενώ η Νάπολι έφτασε στο 84’σ την απόλυτη ανατροπή με σκόρερ τον Καβάνι ενώ στις καθυστερήσει του αγώνα σημείωσε και πέμπτο τέρμα με σκόρερ τον Καβάνι.

Έτσι, η ομάδα του Ματσάρι παρέμεινε στην τρίτη θέση με 56 βαθμούς έναν λιγότερο από τη δεύτερη Μίλαν.