Κάλιαρι – Βερόνα 0-2 : Χαμογέλασε ο πιο αποτελεσματικός!

Με γκολ του Μπάρακ στο 54' και του Λαζάνια στο 98' η Βερόνα νίκησε με 2-0 στο Κάλιαρι, κάνοντας ακόμα πιο δύσβατο το δρόμο της ομάδας της Σαρδηνίας προς την αποφυγή του υποβιβασμού

Ακόμα πιο δύσκολο γίνεται το έργο της παραμονής για την Κάλιαρι μετά την ήττα από τη Βερόνα στη Σαρδηνία και σε ένα ματς όπου οι νησιώτες «κατέγραψαν» ένα αρνητικό ρεκόρ καθώς αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της που έφτασε τις 17 ήττες έπειτα από 29 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν διότι φάνηκαν πιο… νηφάλιοι αγωνιστικά, πιο μεθοδικοί στη διαχείριση του αγώνα και σαφώς πιο αποτελεσματικοί σκοράροντας στην αρχή και το φινάλε του δευτέρου ημιχρόνου!

Στο 53’ ο Τσέχος Μπάρακ με ωραίο «ζυγισμένο» σουτ εκτός περιοχής έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα του Κράνιο και στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων (98’) ο Λαζάνια στην κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 0-2!
Η Βερόνα, που προέρχονταν από τρεις διαδοχικές ήττες, είχε την πρώτη καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 11’ όταν με εκτέλεση φάουλ ο Μιγκέλ Βελόζο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ενώ στην λίστα των «μοιραίων» των γηπεδούχων μπήκε και ο Μπάμπης Λυκογιάννης καθώς είχε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ, στο 37’ – σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια – και στο 64’ όταν ο Σιλβέστρι απέκρουσε με υπερένταση!