Πάρμα – Ρόμα 2-0 : Μέτρησε το ένστικτο της επιβίωσης! (hls)

Με σωστή αμυντική τακτική και γκολ των Μιχάϊλα (9') και Ερνάνι (55' πεν.) η Πάρμα νίκησε 2-0 τη Ρόμα, κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια παραμονής στην Serie A

Πολύ σημαντικοί οι τρεις πόντοι που πήρε η Πάρμα απέναντι στην Ρόμα και σε ένα ματς όπου φάνηκε πως το ένστικτο της επιβίωσης ήταν το σημαντικότερο κριτήριο για την εξέλιξη και την έκβασή του!

Μόλις στο 9ο λεπτό οι νεαροί Ρουμάνοι Μαν και Μιχάϊλα συνδυάστηκαν και ο τελευταίος από κοντά άνοιξε το σκορ.
Οι «Τζιαλορόσι» διατήρησαν, κατόπιν κι αναμενόμενα μια υπεροχή η οποία σε ελάχιστα σημεία ξέφυγε από τα επίπεδα της… φλυαρίας!
Λίγες οι στιγμές άμεσης απειλής προς την εστία του Σέπε ως το φινάλε του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τους κενούς διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα, φθάνοντας σε ένα δεύτερο γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο Πελέ και μετέτρεψε σε γκολ ο Ερνάνι στο 55’.

Ως το φινάλε η Ρόμα κινήθηκε στα πέριξ της περιοχής της Πάρμα, σπανίως όμως με αξιώσεις εντός αυτής!
Χαρακτηριστικό το γεγονός πως ο Σέπε έκανε μια καλή απόκρουση στο 78’ σε σουτ του Πέρες ενώ ο Ντζέκο έκανε με κεφαλιά την πρώτη του τελική προσπάθεια στο… 92’!