Πάρμα-Μπολόνια 0-3: Σημαντικό βήμα σωτηρίας (hls)

Στο ντέρμπι της Εμίλια Ρομάνια με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Μπολόνια επικράτησε 3-0 στο «Ένιο Ταρντίνι» της Πάρμα και «ανάσανε» βαθμολογικά.

Οι γηπεδούχοι ήταν απελπισμένοι για το τρίποντο, μετά από 11 σερί ματς χωρίς νίκη, αλλά οι «ροσομπλού» εμφανίστηκαν πιο αποφασιστικοί, εξαιρετικά στημένοι στο γήπεδο και τελικά έφτασαν σε αυτό το θριαμβευτικό 3-0. Από το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι η Μπολόνια όταν προηγήθηκε 2-0, με ισάριθμα τέρματα του Μουσα Μπάροου στο 15΄και στο 33΄.

Στην επανάληψη η Πάρμα προσπάθησε να γίνει πιο πιεστική, αλλά είχε πολλά προβλήματα και ανασταλτικά και επιθετικά, δέχτηκε πολλές φάσεις και τελικά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ορσολίνι που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, έγραψε το τελικό 3-0 για τη Μπολόνια που απομακρύνθηκε πλέον 8 βαθμούς από τη διακεκαυμένη ζώνη. Η Πάρμα (στον πάγκο ήταν ο Ζαγαρίτης) παρέμεινε στην προτελευταία θέση με μόλις 2 νίκες σε 21 παιχνίδια.