Άλωσε το «Ρέτζιο Εμίλια» η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα πέρασε νικηφόρα από το «Ρέτζιο Εμίλια» επικρατώντας 3-1 της Σασουόλο για την 23η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «βίολα» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Μοχάμεντ Σάλαχ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπαμπακάρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, κάνοντας δύσκολο το έργο των γηπεδούχων για κάτι θετικό απ’ το ματς.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε ένα τρίτο τέρμα στο 62ο λεπτό και πάλι με τον Μπαμπακάρ και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την υπόθεση «νίκη». Το μόνο που κατάφερε η Σασουόλο ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 67ο λεπτό με τον Μπεράρντι.

Με αυτή τη νίκη η Φιορεντίνα έφτασε τους 38 βαθμούς και έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ η Σασουόλο έμεινε στους 29 πόντους και τη δωδέκατη θέση.