Serie A : Αμετάβλητη η «Ευρώπη», μπαράζ για την παραμονή! (hls)

Δεν είχαν τη μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η 38η αγωνιστική στην Ιταλική Serie A. Στο Europa League Ρόμα κι Αταλάντα. Μπαράζ παραμονής θα δώσουν Σπέτσια και Βερόνα

Τα φαβορί επικράτησαν, διατηρώντας ως έχει την κατάσταση κάτω από τις πρώτες τρεις θέσεις ενώ η Σπέτσια και η Βερόνα, που δεν πήραν τίποτε σε Ρώμη και Μιλάνο θα δώσουν αγώνα μπαράζ προκειμένου μια από τις δύο να αποφύγει τον υποβιβασμό έχοντας αμφότερες ισοβαθμήσει πάνω από τις Κρεμονέζε και Σαμπντόρια

Μίλαν – Βερόνα 3-1

Μπορεί η Βερόνα να «καίγονταν» για τους βαθμούς της επιβίωσης όμως η Μίλαν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να προηγηθεί με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ζιρού στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!
Πιο τολμηροί οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φαραόνι στο 72’.
Οι «ροσονέρι» ήθελαν πολύ την νίκη για να κλείσουν θετικά μια δύσκολη χρονιά και εν τέλει κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ που ήθελαν με ατομική ενέργεια και σουτ του Λεάο στο 85’. Ο ίδιος παίκτης στο 92’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1

Μετά το ματς, αποθεώθηκε ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς καθώς ανακοίνωσε επίσημα το φινάλε της πολυετούς καριέρας του!

AppleMark

Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-1

H «μεγάλη κυρία» ήθελε τη νίκη ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της κουρασμένης Ρόμα που υποδέχονταν την Σπέτσια στο Ολύμπικο. Από την αρχή η ομάδα του Αλέγκρι πίεζε όμως δεν είχε τις ιδανικές επιλογές στην τελική προσπάθεια… Στο 69’ με ατομική ενέργεια κι ωραίο διαγώνιο σουτ ο Κιέζα άνοιξε το σκορ κι αυτό έμεινε ως το τέλος του ματς στο Ούντινε. Εν τέλει η Γιουβέντους θα παίξει τη νέα σεζόν στο Κόνφερενς Λιγκ!

Λέτσε – Μπολόνια 2-3

Ματς χωρίς βαθμολογικά κίνητρα αλλά πλούσιο σε θέαμα στο Λέτσε όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Μπαντά. Η Μπολόνια έφτασε ως την ανατροπή με τα τέρματα των Αρναούτοβιτς (58΄) και Ζίρκζε (81’) αλλά ο Γάλλος Ουντέν έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 88’.
Στην εκπνοή ο Σκωτσέζος Φέργκιουσον έκανε το 2-3 διαμορφώνοντας την 7η φετινή εκτός έδρας επιτυχία των «ροσομπλού»

Ρόμα – Σπέτσια 2-1

Η ομάδα της Λιγκούρια μπήκε στο «Ολύμπικο» αποφασισμένη να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό και κατάφερε να προηγηθεί με καρφωτή κεφαλιά του Νικολάου στο 6ο λεπτό! Η Ρόμα, που παρά την κόπωσή της, είχε βαθμολογικό κίνητρο, ισοφάρισε με τον Ζαλέσκι στο 43’
Καλύτερη η Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε για ένα 2ο γκολ κι έφτασε σε αυτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πάολο Ντιμπάλα στο 90ο λεπτό! Στην ίδια φάση αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Γάλλος αμυντικός Αμιάν

Αταλάντα – Μόντσα 5-2

Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η Αταλάντα με τον Κοπμάϊνερς στο 12ο λεπτό. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ολλανδός πέτυχε άλλο ένα γκολ για την ομάδα του Μπέργκαμο. Η Μόντσα που φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο μέρος, μείωσε με τον Κολπάνι στο 51’ ενώ στο 70’ αποβλήθηκε ο Βραζιλιάνος Μάρλον για δυνατό μαρκάρισμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δανός Χόϊλουντ πέτυχε το 3-1.. Πέντε λεπτά πιο μετά ο Κοπμάϊνερς με το 3ο δικό του γκολ έκανε το 4-1 για να μειώσει στο 82’ ο Πετάνια για τους φιλοξενούμενους.
Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολομβιανός Μουριέλ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.