Serie A΄ : Θρίλερ στην Μόντσα – Εύκολα η Ουντινέζε (hls)

Βήμα ευρώπης για την Μόντσα που νίκησε 3-2 την Φιορεντίνα και την έπιασα στον βαθμολογικό πίνακα. Εύκολο έργο είχε η Ουντινέζε που νίκησε 3-0 την Κρεμονέζε στον αγώνα για την 31η αγωνιστικής της Serie A;

Η Μόντσα βρέθηκε να χάνει 2-0 στον εντός έδρας αγώνα με την Φιορεντίνα, ισοφάρισε 2-2 και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε τρίτο γκολ με τον Πεσίνα το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του.

Οι “βιόλα” προηγήθηκαν με τους Κουαμέ (8΄) και Σαπονάρα (13΄), ωστόσο από ένα αυτογκόλ του Μπιράγκι στο 26΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1. Ο Μότα στο 43΄ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ ο Πεσίνα από τα 11 βήματα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Η Ουντινέζε “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι κόντρα στην καταδικασμένη Κρεμονέζε. Με γκολ των Σάμαρτζιτς (2΄), Πέρες (27΄) και Σατσές (36΄), οι Φριουλάνι προηγήθηκαν 3-0 κόντρα στην καταδικασμένη ομάδα της Λομβαρδίας