Έμπολι – Νάπολι 0-2: Ακάθεκτη! (hls)

Η Νάπολι έκανε το καθήκον της κόντρα στην Έμπολι νίκησε με 2-0 για την 24η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Έμπολι υποδέχτηκε εντός έδρας την πρωτοπόρο Νάπολι για την 24η αγωνιστική της Serie A.

Στο 17′ του αγώνα η ομάδα του Σπαλέτι πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Ισμαίλι, ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή της Έμπολι, την έστειλε στα δίχτυα του Βικάριο.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο Κβαρατσέλια έκανε από το ύψος της περιοχής το πλασέ, ο Βικάριο έδιωξε την μπάλα πάνω στον Όσιμεν και εκείνος από κοντά σημείωσε το 2-0 της Νάπολι, αλλά και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 67ο λεπτό οι «παρτενοπέι» έμειναν με 10 παίκτες ύστερα από την απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ρουί για σκληρό μαρκάρισμα στον Καπίτο.

Η Νάπολι παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 65 βαθμούς, ενώ η Έμπολι είναι 12η με 28.

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι, 4-3-1-2): Βικάριο, Εμπουέχι (69′ Στογιάνοβιτς), Ισμαϊλι, Λουπέρτο, Παρίζι, Μαρίν, Χάας (76′ Πιάτσα), Χέντερσον (59′ Γκράσι), Μπαλντάντζι, Πίκολι (57′ Καπίτο) και Σατριάνο (77′ Βικιάτο).

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι, 4-3-3): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κιμ Μάριο Ρουί, Ανγκισά, Λαμπότκα, Ζιελίνσκι, Λοσάνο (70′ Ολιβέιρα), Όσιμεν (84΄ Σιμεόνε) και Κβαρατσέλια (71′ Ελμάς).