Έμπολι – Σπέτσια 2-2: Σοκ για την ομάδα του Νικολάου στο 94′ (vids)

Μια… ανάσα από την κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης έφτασε η Σπέτσια του Νικολάου, ωστόσο έφυγε από την έδρα της Έμπολι μόλις με ένα βαθμό, καθώς οι επίμονοι γηπεδούχοι με γκολ του Εμάνουελ Βινιάτο έκαναν το 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0!

Oι δυσκολίες για τους γηπεδούχους άρχισαν στο 21ο λεπτό, καθώς ο Παρίσι δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 25ο λεπτό η Σπέτσια κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Βέρντε για να κάνει το 1-0 στο Στάντιο Κάρλο Καστελάνι.

Η Σπέτσια εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 και πάλι με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Έμπολι

Στο 49ο λεπτό, ο Εσπόσιτο δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Τζίουα και αποβλήθηκε, ενώ η Έμπολι “πολιόρκησε” την αντίπαλη εστία και μείωσε σε 2-1 με τον Καμπιάγκι στο 71ο λεπτό.

Η Έμπολι ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο, συνέχισε το επιθετικό της παιχνίδι και τελικά κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Βιγιάτο στο 94ο λεπτό!

Έμπολι: Βιτσάριο, Παρίσι, Μάριν, Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Εμπουέχι (60′ Στογιάνοβιτς), Καπούτο (85′ Σατριάνο), Καμπιάγκι, Μπαντινέλι (85′ Βινιάτο), Μπαλντάντζι (27′ Κατσάτσε), Άκπα Άκπρο (60′ Σατριάνο)

Σπέτσια: Νταγκόβσκι, Αγουδέλο (79′ Τσίποτ), Αμιάν, Μπουράμπια, Εσπόσιτο, Γκιάσι (64′ Χολμ), Νικολάου, Ρέκα, Σομουρόντοφ, Βέρντε (52′ Εκντάλ), Βισνιέβσκι