Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-3 : Τα παιδιά από την Σερβία (hls)

Με σκόρερ τους Βλάχοβιτς και Κόστιτς η Γιουβεντους επέστρεψε στις νίκες στην Σέριε Α μετά από τρία παιχνίδια επικρατώντας 3-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας.

Ο Βλάχοβιτς σκόραρε μετά από 115 ημέρες και όχι μια φορά αλλά δύο. Ο Κόστιτς πρόσθεσε ένα ακόμη τέρμα. Η Γιουβέντους μπορεί ακόμη να κερδίζει παιχνίδια άνετα στην Σέριε Α.

Μετά το σοκ της αφαίρεσης βαθμών και τους τρεις αγώνες χωρίς νίκη η Γιουβέντους έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά.

Πέτυχε γκολ με πέναλτι του Βλάχοβιτς (26′) ο οποίος έδωσε και την ασίστ, έστω και κατά λάθος, για το 0-2 του Κόστιτς (45′).

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Γιουβέντους έκανε κάτι που σπάνια κάνει φέτος. Κλείδωσε την νίκη. Σκόρερ ξανά ο Βλάχοβιτς (47′) και από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα και χωρίς άγχος.

Ως το τέλος οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν σημαντικές ευκαιρίες. Για την Γιουβέντους μια καλή προσπάθεια του Ντι Μαρία (55′) και ένα δοκάρι του Κεν (84′) οι καλύτερες στιγμές. Η Γιουβέντους κράτησε εύκολα το 3-0.