Σασουόλο – Λάτσιο 0-2: Άνετο πέρασμα από τη Ρέτζιο-Εμίλια

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Λάτσιο, ύστερα από τρεις αγωνιστικές, καθώς επικράτησε 2-0 της Σασουόλο στη Ρέτζιο-Εμίλια για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Οι Λατσιάλοι προέρχονταν από τρεις σερί απώλειες βαθμών, αποτελέσματα που τους είχαν φέρει εκτός των θέσεων που οδηγούν σε ευρωπαϊκή έξοδο τη νέα σεζόν και ως εκ τούτου το «τρίποντο» αποτελούσε μονόδρομο.

Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου και κατάφεραν να φύγουν νικητές από την έδρα της Σασουόλο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, ο Τζακάνι έδωσε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 90+4’ ο Φελίπε Άντερσον διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Έτσι, η Λάτσιο επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών και προσπέρασε την Αταλάντα στην 5η θέση, αφήνοντας τη Σασουόλο για ένα ακόμη ματς χωρίς βαθμό και λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.