Σαμπντόρια – Μίλαν 1-2: “Λύτρωση” με Ζιρού (hls)

Η Μίλαν άντεξε στην πίεση της Σαμπντόρια και με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού έφυγε νικήτρια (1-2) από τη Γένοβα, πιάνοντας τη Νάπολι στην κορυφή της Serie A.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους “ροσονέρι”, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μεσίας. Μάλιστα, στο 21′ βρήκαν ξανά δίχτυα με τον Κετελάρ, όμως το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ύστερα από χρήση VAR, ο Βέλγος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η Μίλαν κράτησε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά στο ξεκίνημα της επανάληψης, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεάο.

Η Σαμπντόρια πίεσε, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και τα κατάφερε στο 57′ με τον Τζούρισιτς να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία (1-1).

Η Μίλαν, ωστόσο, δεν πτοήθηκε. Στο 67′ κέρδισε πέναλτι και ο Ζιρού, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-2, που έμεινε μέχρι το τέλος.