Serie A: Επέστρεψε με γκολ ο Λουκάκου, νίκη στο 90+5΄ για την Ίντερ! (hls)

Δύσκολη, αλλά νικηφόρα πρεμιέρα για τους Νερατζούρι.

Ο Ρομέλου Λουκάκου χρειάστηκε μόλις… ενάμισι λεπτό για να σκοράρει, στο δεύτερο ντεμπούτο του με την Ιντερ, αλλά η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έφτασε στις καθυστερήσεις για να νικήσει 2-1 τη Λέτσε στο «Βία ντελ Μάρε», στην πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το γρήγορο γκολ του Βέλγου, που επέστρεψε στο Μιλάνο ως δανεικός από την Τσέλσι, δεν ήταν αρκετό για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι οι «νερατζούρι», οι οποίοι ισοφαρίστηκαν στις αρχές του β΄ μέρους από τον Σισέι.

Στη συνέχεια η Ιντερ σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, μέχρι να φτάσουμε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντάμφρις (που είχε μπει αλλαγή και νωρίτερα είχε δοκάρι) σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Λέτσε-Ίντερ: 1-2
48΄ Σισέι – 2΄ Λουκάκου, 90+5΄ Ντάμφρις

ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Γκέντρεϊ, Τσετίν (21′ Μπλιν), Μπασκιρότο, Γκάλο, Μπίστροβιτς (74′ Λιστκόβσκι), Χιούλμαντ, Γκονσάλες (74′ Χέλγκασον), Στρεφέτσα, Σισάι (63′ Κολόμπο), Ντι Φραντσέσκο (74′ Μπάντα)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ντιμάρκο, Νταρμιάν (68′ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (57′ Μικίταριαν), Τσαλχάνογλου (68 Τζέκο), Γκόζενς (57′ Μπαστόνι), Μαρτίνες, Λουκάκου

Εύκολα η Τορίνο

Στο άλλο βραδινό ματς, η Τορίνο… καλωσόρισε στη Serie A τη νεοφώτιστη Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι, νικώντας την σχετικά άνετα με 2-1.

Μόντσα-Τορίνο: 1-2