Τορίνο – Ρόμα 0-3: “Κλείδωσε” το Europa και τώρα… τελικός!

Με πρωταγωνιστή τον Τάμι Έιμπραχαμ, η Ρόμα επικράτησε 3-0 της Τορίνο εκτός έδρας, εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Europa League της νέας σεζόν και πλέον φουλάρει για τον τελικό του Conference League.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την επιστροφή στις νίκες. Ο Έιμπραχαμ στο 33′ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και εννέα λεπτά αργότερα ο Άγγλος φορ, από το σημείο του πέναλτι αυτή τη φορά, έγραψε το 0-2.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Πελεγκρίνι και πάλι από το σημείο του πέναλτι.

Κάπως έτσι η Ρόμα έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πρωτάθλημα, εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Europa League της νέας σεζόν και πλέον “φορτσάρει” για τον τελικό του Conference League με τη Φέγενορντ.