Ουντινέζε – Ίντερ 1-2 : Θρίλερ σε απόσταση δύο πόντων! (hls)

Η Ίντερ νίκησε με 2-1 στο Ούντινε παραμενοντας δύο πόντους κάτω από τη Μίλαν αλλά με θεωρητικά πιο βατό πρόγραμμα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές!

H Ίντερ παρότι αγχώθηκε στο φινάλε απέναντι στην Ουντινέζε, κατάφερε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης από το Φρίουλι της βόρειας Ιταλίας, παραμένοντας σε απόσταση δύο πόντων από την κορυφή που κατέχει η συμπολίτισσα Μίλαν. Κι όλα αυτά τρεις στροφές σε ένα από τα πιο συναρπαστικά φινάλε των τελευταίων χρόνων στην Serie A!
Oι «νερατζούρι» μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να σκοράρουν στο 12ο λεπτό με τον Πέρισιτς.
Η συνέχεια ήταν για αυτούς μια πιο βολική ιστορία. Στο 37’ κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ με τη… δεύτερη προσπάθεια ο Λαουτάρο Μαρτίνες, καθώς αρχικά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και τον γκολκίπερ Σιλβέστρι και στην επαναφορά ο Αργεντινός πρόλαβε στη συνέχεια να σκοράρει!
Ένας άλλος Αργεντινός ο Πουσέτο των γηπεδούχων μειώσε το σκορ στο 72ο λεπτό, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στη συνέχεια.
Η Ίντερ έχει ένα πιο βατό πρόγραμμα ως το φινάλε με δύο ματς εντός έδρας με Έμπολι, Σαμπντόρια κι ένα ματς στο Κάλιαρι την ίδια χρονική περίοδο που η Μίλαν θα παίξει εκτός έδρας με Βερόνα, Σασουόλο και την Αταλάντα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα»!