Serie A: Ο Λεάο διατήρησε την Μίλαν στην κορυφή (hls)

Η λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τον τερματοφύλακα, Τερασιάνο δεν έμεινε ανεκμετάλλευτη από τον Πορτογάλο επιθετικό.

Ο Ραφαέλ Λεάο “λύτρωσε” την Μίλαν στο “Σαν Σίρο” και στο “δώρο” που έκανε ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα, Τερατσιάνο με την λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας στο 82′, ο Πορτογάλος επιθετικός δεν έχασε την ευκαιρία να μπεί στην μεγάλη περιοχή, να κάνει μια ντρίπλα και να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την νίκη των γηπεδούχων (1-0). Η Μίλαν έφτασε στους 77 βαθμούς και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ύστερα από 35 αγώνες στο ιταλικό πρωτάθλημα και έχει απόσταση 5 βαθμών από την δεύτερη Ίντερ που είναι στην δεύτερη θέση, μ’ έναν αγώνα λιγότερο. Απομένουν 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της Serie A και την διεκδίκηση του τίτλου.

Στην 7η θέση οι “βιόλα” με 56 βαθμούς.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μίλαν – Φιορεντίνα 1-0 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wNS8wMS8xNS8yN18wM182MjZlYTZjNzNkODg5LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M54S”,”uploadDate”:”2022-05-01T15:29:18.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=eexbs17jzh2e1mg&playlistId=v-cjoj3ssm5km9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Έμπολι-Τορίνο 1-3

Με τον ίδιο “θύτη”, τον Μπελότι που πέτυχε χατ-τρικ και τις δυο φορές με τον ίδιο τρόπο, από το σημείο του πέναλντι, η Τορίνο πέτυχε ανατροπή και νίκησε 3-1 στην έδρα της Έμπολι. Η Τορίνο “πάτησε” στην 10η θέση της βαθμολογίας με 47 πόντους, ενώ η Έμπολι είναι στην 14η θέση (37β.)

Το γκολ του Πολωνού Σιμόν Ζουρόβσκι στο 56′, έδωσε το προβάδισμα του σκορ στους γηπεδούχους που δεν πρόλαβαν περισσότερο από 4 λεπτά να χαρούν την επιτυχία τους, καθώς έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα στα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα. Ο Βαλέριο Βέρε αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο 60′, με αποτέλεσμα η Τορίνο να αναπτύξει επιθετική πρωτοβουλία και να καρποφορήσει την υπεροχή της, με την εύστοχη εκτέλεση πένανλτι του Μπελότι στο 84′.

Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την απουσία της αντίδρασης της Έμπολι και έφτασαν στο δεύτερο γκολ τους, με σκόρερ και πάλι τον Αντρέα Μπελότι, καθώς και με τον ίδιο τρόπο. Εύστοχη εκτέλεση πέναλντι που καταλογίσθηκε ξανά στον Στογιάνοβιτς, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, από την ασίστ του Μπρεκάλο, ο Μπελότι διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Έμπολι – Τορίνο 1-3 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wNS8wMS8xNS8xOF8zOF82MjZlYTRjZTcwNmE2LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M13S”,”uploadDate”:”2022-05-01T15:20:20.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=eexbs17jzh2e1mg&playlistId=v-cjoixasoh06p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}