Φιορεντίνα-Ουντινέζε 0-4: Νέα ήττα, κίνδυνος για το ευρωπαϊκό εισιτήριο (hls)

Οι «βιόλα» γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα στη Serie A, με αποτέλεσμα η συμμετοχή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την επόμενη σεζόν να τίθεται εν αμφιβόλω.

Μετά τη Σαλερνιτάνα κι η Ουντινέζε επέφερε βαρύ πλήγμα στη Φιορεντίνα επικρατώντας στην Τοσκάνη με 4 -0 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Serie A.

Αυτή είναι η τρίτη διαδοχική ήττα των «βιόλα» σε όλες τις διοργανώσεις (είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός από τη Γιουβέντους στο Κύπελλο) με αποτέλεσμα να είναι πλέον στην 7η θέση (στην ισοβαθμία με τη Λάτσιο στους 56 βαθμούς) αλλά εκτός Ευρώπης.

Για τους «φριουλάνι» που επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από 2 αγωνιστικές (11οι με 43 βαθμούς) αμφότερα τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου είχαν ισπανική σφραγίδα με τον Μάρι να ανοίγει το σκορ στο 12’ και τον Ντεουλοφέου στο 36’ να διευρύνει το προβάδισμα, για να έρθουν στις καθυστερήσεις του αγώνα δύο ακόμη γκολ (Γουάλας στο 90+3′ και Ουντότζι στο 90+6΄)

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς (46’ Ίγκορ), Μαρτίνες, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (46’ Μάλεχ), Τορέιρα, Ντάνκαν (71’ Ικονέ), Γκονσάλες, Πιόντεκ (46’ Καμπράλ), Σοτίλ (71’ Καγεχόν)

Προπονητής: Βιντσέντσο Ιταλιάνο

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μάρι, Νάουτινκ, Μολίνα (90+1′ Σοπί), Αρσλάν (60’ Γιάγιαλο), Γουάλας, Μακενγκό, Ουντότζι, Σαξές (67’ Πουσέτο), Ντεουλοφέου (90+1′ Νεστορόφσκι)

Προπονητής: Γκαμπριέλε Τσόφι