Μίλαν-Τζένοα 2-0: Με Λεάο και Μεσίας έμεινε στην κορυφή (hls)

Η Μίλαν πήρε τη νίκη στο “Μεάτσα” απέναντι στην Τζένοα και ξαναπέρασε την Ίντερ που για λίγο είχε βρεθεί στην κορυφή

Η Μίλαν προερχόταν από δύο σερί ισοπαλίες, στα παιχνίδια με Μπολόνια και Τορίνο. Ηξερε ότι νωρίτερα, η Ίντερ είχε νικήσει τη Σπέτσια, οπότε -επίσης- ήξερε ότι στο παιχνίδι με την Τζένοα στο “Μεάτσα” έπρεπε να πάρει τη νίκη για να ξαναπεράσει στην κορυφή.

Το έκανε, νίκησε με 2-0 και βρίσκεται και πάλι στην κορυφή με 71 βαθμούς (πετυχαίνοντας την 21η νίκη της στη σεζόν), με την Ίντερ να έχει 69. Η Μίλαν έχει ένα παιχνίδι παραπάνω (33) από την Ίντερ που έχει 32.

Η Μίλαν πήρε τη νίκη με τα γκολ του Λεάο και του Μεσίας, γκολ που μπήκανε στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού.

Στο 11ο λεπτό ο Λεάο, μετά από ωραία σέντρα του Καλούλου, έκανε το 1-0 και στο 87’ ο Μεσίας έκανε το 2-0 σε μία φάση που στο πρώτο σουτ του Μεσίας ο Σιρίγκου απέκρουσε εντυπωσιακά, στη συνέχεια, ο Μεσίας ξαναπήρε τη μπάλα και σκόραρε. Ο σκόρερ του 2-0 είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, στο 61’, στη θέση του Σαλεμάκερς.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις. Αν εξαιρέσει κάποιος τα δύο γκολ, η πιο ενδιαφέρουσα φάση ήταν με τον Λεάο στο 77’, όταν ο Πορτογάλος σούταρε, ο Σιρίγκου απέκρουσε.

Η Τζένοα που παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, είχε τη μεγαλύτερη δική της ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Ερνάνι έπιασε την κεφαλιά και ο Μενιάν έδιωξε.