Μπολόνια – Νάπολι 0-2: “Ζωντανή” για τον τίτλο με Λοσάνο! (hls)

Η Νάπολι επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Μπολόνια για την 22η αγωνιστική της SerieA και μείωσε τη διαφορά στη δεύτερη θέση από τη Μίλαν στους τρεις βαθμούς!

Η Νάπολι επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Μπολόνια για την 22η αγωνιστική της SerieA και μείωσε τη διαφορά στη δεύτερη θέση από τη Μίλαν στους δύο βαθμούς!

Επιστροφή στις νίκες για τη Νάπολι, που μετά την ήττα από την Σπέτσια και την ισοπαλία με την Γιουβέντους, επικράτησε της Μπολόνια με 2-0 εκτός έδρας.

Η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς παραμένει χωρίς νίκη τη νέα χρονιά μετρώντας πλέον δύο ήττες από Κάλιαρι και Νάπολι.

Η Μπολόνια στα πρώτα λεπτά του ματς είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία της Νάπολι. Στο 5ο λεπτό, ο Σανσόνε πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως να προβληματίσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο πορτιέρε.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, η Νάπολι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Ο Έλμας έκανε την σέντρα παράλληλα με το τέρμα από τ΄αριστερά και ο Λοσάνο με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Στο 39 ο Αρναούτοβιτς είχε χώρο και χρόνο να νικήσει τον Μέρετ, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν αυτό που θα ήθελε με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να μαζέψει εύκολα τη μπάλα. Η Νάπολι λίγο έλλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 44 όταν ο Φαμπιάν Ρουίθ έπιασε δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε τ΄οριζόντιο δοκάρι!

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι πε΄τυχε και δεύτερο γκολ που την έφερε ακόμη πιο κοντά στη νίκη! Με εξαιρετική μπαλιά η μπάλα έφτασε αριστερά στον Φαμπιάν Ρουίθ αυτός έκανε τη σέντρα και ο Λοσάνο αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα πέτυχε το δεύτερο του γκολ για το 2-0!

Στο 73΄ ο Ντομίνγκες για την Μπολόνια, βρέθηκε σε καλό σημείο για να σκοράρει όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στο 88 ο Όσιμεν πήρε τη μπάλα στην περιοχή έπιασε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο!

Νάπολι: Μέρετ, Ρούι, Χεσούς, Ραχμάνι, Ντι Λορέντζο, Λομπότκα, Ρουίθ(86΄Γκουλάμ), Έλμας(86΄Πετάνια), Ζιελίνσκι(71 Ντεμ), Λοσάνο(71΄Πολιτάνο), Μέρτενς(71΄ Όσιμεν)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμαόρο, Μπινκς, Τεάτε, Ντε Σιβέστρι, Σοριάνο(67΄Βινιάτο), Σβάνμπεργκ, Βιόλα(52΄Ντομίνγκες), Χίκεϊ(Πιίθια), Σανσόνε(52΄Σκοβ Όλσεν), Αρναούτοβιτς(52΄Φαλτσινέλι)

Κίτρινες: Σουμαόρο, Τεατέ, Ζιελίνσκι, Μπινκς