Ίντερ – Λάτσιο 2-1 : Στην κορυφή με κόπο και ιδρώτα! (hls)

H Ίντερ νίκησε δύσκολα, όσο δείχνει το τελικό 2-1 τη Λάτσιο. Τα γκολ των γηπεδούχων οι Μπαστόνι (30'), Σκρίνιαρ (67') ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Ιμόμπιλε (34')

Δυσκολότερα από όσο μάλλον περίμενε η Ίντερ νίκησε στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» την Λάτσιο, μένοντας στην κορυφή της Serie Α έχοντας πάντως κι ένα ματς λιγότερο από την συμπολίτισσά της, τη Μίλαν.
Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι φανέρωσαν τη διάθεσή τους να πιέσουν προκειμένου να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα.
Κατάφεραν να προηγηθούν στο 30ο λεπτό όταν ο Μπαστόνι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρακόσια..
Τέσσερα λεπτά αργότερα η άμυνα των «νερατζούρι» αδράνησε σε μια βαθειά μπαλιά κι ο Τσίρο Ιμόμπιλε αξιοποιώντας και τον… αέρα που έπιασε ο Χαντάνοβιτς βγαίνοντας να καλύψει το κενό, ισοφάρισε σε 1-1 με το 15ο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα!
Στην επανάληψη η Ίντερ προσπάθησε με πολλούς τρόπους για να ξαναπάρει το προβάδισμα και τα κατάφερε με την κεφαλιά του Σκρίνιαρ στο 67’.
Ακολούθησε ένα χρονικό διάστημα με μπόλικο σασπένς στην άμυνα της Ίντερ καθώς η Λάτσιο μην έχοντας να χάσει περισσότερα, έβαλε πίεση και ρίσκο στο παιχνίδι της δίχως όμως να φτάσει στην ισοφάριση