Μίλαν-Σαλερνιτάνα 2-0: Άνετα στην κορυφή (hls)

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μίλαν που επικράτησε της Σαλερνιτάνα με 2-0 σκαρφαλώνοντας προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο πέμπτο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κέσι. Στο 13 ο Ντίαζ έχασε καλή ευκαιρία για να σκοράρει με τη μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

Στο 18 ο Σέλεμακερς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντίαζ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-0.

Στο 42 ο Κρούνιτς απείλησε με σουτ με τον Μπέλετς να σώζει την ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος ημιχρόνου, ο Κέσι θα μπορούσε να έχει πετύχει και δεύτερο γκολ όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα να υπάρχουν λιγότερες ευκαιρίες.

Στο 70 Ο Μεσσίας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 και στο 82 ο Τονάλι αν και βρέθηκε σε ιδανκό σημείο δεν σημάδεψε σωστά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μίλαν : Μενιάν, Φλορέντσι, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ (62΄Μπάλο Τουρέ), Μπακαγιόκο (46΄Μπενασέρ), Κεσί (79΄Τονάλι), Σαλεμάκερς, Λεάο (46΄Μεσσίας), Μπραΐμ Ντίαθ, Πελέγκρι (15΄Κρούνιτς)

Σαλερνιτάνα : Μπέλετς, Βέσελι, Γκιομπέρ, Μπογκντάν, Κουλιμπαλί, Ντι Τάτσιο (46΄Καστάνιος), Τσιαβόνε, Ζορτέα (61΄Κεκρίδα), Ρανιέρι (79΄Γιαροζίνσκι), Ριμπερί (61΄Τζούριτς), Σίμι (61΄Μπονατσόλι)