Τζένοα-Ρόμα 0-2: Με “ήρωα” τον 18χρονο Αφενά-Γκιάν! (hls)

Η Ρόμα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τζένοα εκτός έδρας χάρη στα δύο πρώτα επαγγελματικά γκολ του 18χρονου Γκανέζου Αγενά Γκιάν ο οποίος μπήκε στο 75' και σκόραρε στο 82' και στο 94'.

Τζένοα και Ρόμα όδευαν προς ένα “στείρο” 0-0, αλλά ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε κρυμμένο άσο στο μανίκι. Τον 18χρονο Γκανέζο Αφενά Γκιάν που προέρχεται από τν πριμαβέρα της ομάδας και με δύο δικά του γκολ χάρισε τη νίκη στους τζαλορόσι.

Ο Αφενά Γκιάν, μπήκε στο ματς στο 75ο λεπτό αντί του Σομουντόροφ και μετά από επτά λεπτά έκανε το 0-1 ύστερα από τρομερή μετάβαση και ωραία ασίστ του Μκιταριάν. Ο ίδιος ππαίκτης έκανε το 0-2 στο 94ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ έξω από την περιοχή χαρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο που έβαλε και πάλι τη Ρόμα σε τροχιά Ευρώπης.

Αντιθέτως η Τζένοα με μόλις εννέα βαθμούς παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.