Εύκολα η Ίντερ, με ανατροπή η Ρόμα (hls)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν Ίντερ, Ρόμα και Λάτσιο στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ίντερ επικράτησε 2-0 στην έδρα της Έμπολι και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών. Το σκορ για τους “νερατζούρι” άνοιξε στο 34′ ο Ντ’ Αμπρόσιο, ενώ το 0-2 έκανε στο 67′ ο Ντιμάρκο. Τα πράγματα, ωστόσο, είχαν απλοποιηθεί για την Ίντερ στο 52ο λεπτό, όταν η Έμπολι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρίτσι.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Ρόμα, η οποία προερχόταν από διαδοχικά κακά αποτελέσματα. Επικράτησε 2-1 της Κάλιαρι στη Σαρδηνία και επέστρεψε στην τετράδα της Serie A. Ο Παβολέτι στο 52ο λεπτό είχε βάλει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με την ομάδα του Μουρίνιο να ανατρέπει το παιχνίδι σε διάστημα 8 λεπτών με γκολ των Ιμπάνιεθ (71′) και Πελεγκρίνι (78′).

Στις νίκες επέστρεψε και η Λάτσιο, αφήνοντας πίσω τη βαριά ήττα από την Ελλάς Βερόνα. Επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα χάρη στο γκολ του Πέδρο από το 52ο λεπτό.