Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1: Ντεμπούτο στις νίκες για την ομάδα του Λυκογιάννη (hls)

Η Κάλιαρι πέτυχε την πρώτη της νίκη με 3-1 κόντρα στην Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Serie A.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Κάλιαρι, η οποία μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε γκολ με τον Ζοάο Πέδρο. Ο 29χρονος Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, το τέρμα του μέτρησε με τη βοήθεια του VAR.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα γκολ στο 74′ με τον Κάσερες. Στο 82ο λεπτό ο Θόρσμπι μείωσε σε 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Η Κάλιαρι απάντησε στο γκολ του 25χρονου Νορβηγού, ξανά με τον Ζοάο Πέδρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων που διαμόρφωσε και το τελικό 3-1 για την ομάδα του Λυκογιάννη.

Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε σε ολόκληρη την αναμέτρηση.

Κάλιαρι: Κράνιο, Κάσερες, Γκοντίν (58’ Κεπιτέλι), Καρμπόνι, Λυκογιάννης, Μαρίν, Στρόοτμαν, Νάντες, Νταλμπέρτ (11’ Ντεϊόλα), Μπαλντέ (87’ Παβολέτι), Ζοάο Πέδρο.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι (86′ Ντεπάολι), Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο (64′ Μούρου), Θόρσμπι, Άσκιλντσεν (64′ Βέρε), Σίλβα, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι (53’ Καπούτο).