Γιουβέντους-Σαμπντόρια 3-2: Προβλημάτισε αμυντικά η «Μεγάλη Κυρία» (hls)

Η Γιουβέντους επικράτησε εντός έδρας της Σαμπντόρια με 3-2, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A.

H ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, που έφτασε τα 400 ματς στους πάγκους της Serie A,, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής και πήρε δίκαια το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος αποχώρησε στο 21′ λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Ο Αργεντινός επιθετικός δέχθηκε μια εξαιρετική πάσα στο όριο της μεγάλης περιοχής από τον Μάνουελ Λοκατέλι και με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0.

Η Γιουβέντους συνέχισε να ασκεί μεγάλη πίεση στην αντίπαλο της και στο 43′ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Λεονάρντο Μπονούτσι. Ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 2-0 της «Μεγάλης Κυρίας».

Ωστόσο η ομάδα του Ρομπέρτο Νταβέρσα μπήκε ξανά στο παιχνίδι ένα λεπτό αργότερα. Ο Αντόνιο Καντρέβα πραγματοποίησε μια σέντρα ακριβείας, ο Μάγια Γιοσίντα έγινε αποδέκτης αυτής και με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη οι «Μπιανκονέρι» ήταν αποφασισμένοι να κλειδώσουν την νίκη και εν μέρει τα κατάφεραν. Στο 57′ ο Λοκατέλι υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα, μετά από ασίστ του Κουλουσέφσκι και με φοβερό τελείωμα διεύρυνε το προβάδισμα της Γιουβέντους σε 3-1.

Το μόνο που κατάφερε η Σαμπντόρια ήταν να μειώσει 3-2 στο 83‘ με τον Καντρέβα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.