Serie A-5η αγωνιστική: «Έσπασε το ρόδι» η Γιουβέντους, ισοπαλία στο Σαλέρνο (hls)

Η Γιουβέντους πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα, ενώ η Σαλερνιτάνα απέσπασε τον πρώτο της βαθμό.

Σπέτσια-Γιουβέντους 2-3

Ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός της Γιουβέντους, Ματίας Ντε Λιχτ, έβαλε «φρένο» στο χειρότερο ξεκίνημα της «Γηραιάς Κυρίας» τα τελευταία 60 χρόνια στην Sere A. Με το γκολ του 22χρονου άσου στο 72΄ η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Σπέτσια και μετά από από 2 ήττες και 2 ισοπαλίες «έσπασε το ρόδι» στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Δημήτρης Νικολάου ήταν βασικός σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα των γηπεδούχων, που κατάφεραν να προηγηθούν στο δεύτερο μέρος με 2-1, αλλά μέσα σε 7 λεπτά οι «μπιανκονέρι» έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν το πρώτο τους «τρίποντο».

Σαλερνιτάνα-Βερόνα 2-2

Μετά από τέσσερις ήττες στο ξεκίνημα, η Σαλερνιτάνα απέσπασε τον πρώτο της βαθμό, έστω κι εντός έδρας, με το 2-2 απέναντι στην Βερόνα, η οποία προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Ρόμα και παρότι προηγήθηκε με 2-0 δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς.

Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κάλινιτς (7′, 29′, Βερόνα), Κόντο (45+2, Σαλερνιτάνα) και Κουλιμπαλί (76′, Σαλερνιτάνα).