Μπολόνια-Τζένοα 2-2: Την έσωσε στο τέλος ο Κρίσιτο

Στο Στάδιο «Renato Dall'Ara» στον αγώνα που άνοιξε την 5η αγωνιστική στη Serie A, η Μπολόνια αντιμετώπιζε έναν κακό της «δαίμονα», τη Τζένοα, από την οποία μετρούσε τρεις ήττες στα ισάριθμα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, χωρίς μάλιστα να σκοράρει.

Πιθανότατα σε αυτό το ματς έπαιζε το κεφάλι του ο Ντάβιντε Μπαλαρντίνι μετά το άσχημο ξεκίνημα της Τζένοα, η Μπολόνια ήθελε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά από την πρώτη της ήττα, με συντριβή 6-1 από την Ίντερ στο Μιλάνο, οπότε και οι δύο αντίπαλοι έψαχναν για τους δικούς τους λόγους η καθεμία, τη νίκη. Η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι, ήταν η τελευταία πριν το σφύριγμα του διαιτητή, όταν η κεφαλιά του Σκοβ-Όλσεν βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή ο Σίριγκου εξ επαφής απομάκρυνε την κεφαλιά του Σοριάνο

Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς (αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις), προηγήθηκε με την έναρξη της επανάληψης, στο 49΄ με ωραίο σου από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Σκωτσέζου αμυντικού, Άαρον Χίκεϊ, αλλά η απάντηση της Τζένοα ήταν άμεση, έξι λεπτά αργότερα, με κοντινή κεφαλιά του Ματία Ντέστρο που σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα και το πανηγύρισε έξαλλα.

Όταν ο Αρναούτοβιτς στο 85΄ ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι θα κατακτήσουν την 3η τους νίκη (σε 5 παιχνίδια), αλλά στο 89ο λεπτό ο Ντομένικο Κρίσιτο ισοφάρισε 2-2, με τον ίδιο τρόπο, από την άσπρη βούλα και έτσι τουλάχιστον η Τζένοα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και απέφυγε την 4η ήττα σε 5 παιχνίδια.