Ουντινέζε-Γιουβέντους 1-2: Ανατροπή με Ρονάλντο (hls)

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε με πρωταγωνιστή τον Ρονάλντο και έπιασε Νάπολι και Μίλαν στη δεύτερη θέση.

Η Ουντινέζε ήταν καλύτερη στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού και πήρε προβδισμα στο σκορ με γκολ του Μολίνα στο 10ο λεπτό. Η αντίδραση της Γιουβέντους έφερε μια κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΜακΚένι να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

ΟΙ γηπεδούχοι απέιλησαν πρώτοι στην επανάληψη με τον Αρσλάν στο 52 και 7 λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα Σκουφέτ.
Ο Πορτογάλος ήταν ο ήρωας της Γιουβέντους. Εκτέλεσε φάουλ και πήρε πέναλτι από χέρι του Ντε Πολ στο82, το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 83ο λεπτό.
Το τελικό 2-1 για τη Γιουβέντους διαμόρφωσε ο Πορτογάλος με το 27ο γκολ του στο εφετινό πρωτάθλημα όταν αξιοποίησε με καρφωτή κεφαλιά εξαιρετική σέντρα του Ραμπιό.