Γιουβέντους-Πάρμα 3-1: Νίκη με ανατροπή για την «Κυρία» (hls)

Η Γιουβέντους νίκησε με ανατροπή 3-1 την Πάρμα στο «Αλιάνζ Στέντιουμ» για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Έτσι η «Κυρία» διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στους «Κροκιάτι» και πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της κόντρα στην Πάρμα.

Πλησίασε ταυτόχρονα την Μίλαν στον έναν βαθμό (66-65) και περιμένει το αποτέλεσμα της Αταλάντα με την Ρόμα για να δει που θα βρίσκεται στην βαθμολογία.
Η Πάρμα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο 25’ όταν έκανε το 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπρούγκμαν.

Η Γιουβέντους που είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες κατάφερε να ισοφαρίσει στο 43’ με δυνατό σουτ του Άλεξ Σάντρο μέσα από την περιοχή.

Οι «μπιανκονέρι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έκαναν το 2-1 στο 47’ με κεφαλιά του Άλεξ Σάντρο και πάλι.

Η Πάρμα είχε σπουδαία ευκαιρία σε κεφαλιά του Οσόριο στο 64’ την οποία έδιωξε πάνω από την γραμμή ο Αρτούρ.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως μετά από κόρνερ του Κουαδράδο, ο Ντε Λιχτ με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Κολόμπι για το τελικό 3-1.