Βρήκε νέο «μπόμπερ»

Με τον Ματία Ντέστρο να σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, η Ρόμα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Σασουόλο και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της Σέριε Α.

Ο 23χρονος στράικερ, άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό για να φτάσει τα 10 φετινά γκολ με τη φανέλα των «τζιαλορόσι».

Στο 36′ οι γηπεδούχοι πίστεψαν πως θα είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο διαιτητής Ριτσόλι καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπενατιά στον Σανζόνε, αλλά στη συνέχεια πήρε πίσω την απόφασή του.

Η Ρόμα συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπάστος στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Για τους νικητές αγωνίστηκε 90 λεπτά ο Βασίλης Τοροσίδης.

Το αποτέλεσμα:
Σασουόλο – Ρόμα 0-2

16′ Ντέστρο, 90+6′ Μπάστος