Αλμερία – Μάλαγα 2-0 : Δικό της το ντέρμπι (hls)

Το ντέρμπι της Μεσογείου πήγε στην Αλμερία η οποία με δέκα παίκτες, πέτυχε δύο γκολ και νίκησε την Μάλαγα με 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε θέαμα. Τρεις καλές τελικές προσπάθειες με καλύτερη από όλες το δοκάρι σε φάουλ του Παουλίνο για τους φιλοξενούμενους στο 23ο λεπτό.

Είχε όμως ένταση, πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα και τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Μια από αυτές στοίχισε στην Αλμερία με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου καθώς ο Μάρτος είδε άλλη μια κίτρινη και αποβλήθηκε στα δώδεκα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους.

Αν και έμεινε με δέκα η Αλμερία σκόραρε και μάλιστα δύο φορές με τους Σαντίκ (51′) και Τσούμι (58′).

Στην συνέχεια ο τερματοφύλακας Φερνάντο κράτησε το μηδέν με τέσσερις επεμβάσεις σε προσπάθειες των Γκόμεθ (61′, 78′), Ρομπέρτο (70′) και Χοθαμπέντ (72′) και η Αλμερία έφτασε στο τρίποντο που την ανέβασε στην δεύτερη θέση.

Παράλληλα έμεινε αήττητη για έκτο σερί παιχνίδι απέναντι στην Μάλαγα.

Αλμερία (4/2/3/1) : Φερνάντο – Μπουνιουέλ, Τσούμι, Μάρτος, Ακιέμε – Ντε λα Χοθ, Σαμού – Ραμαζάνι (54′ Πόθο), Κούρο (71′ Πορτίγιο), Λάθο (71′ Ρόμπλες) – Σαντίκ (90′ Άπια)

Μάλαγα (4/4/2) : Μπάριο – Γκόμεθ, Πεμπερνές, Χουάντε, Κουφρέ (76′ Χιμένεθ) – Παουλίνο (68′ Χοθαμπέντ), Τζενάρο, Μουνιόθ (76′ Ραμόν), Κέβιν (46′ Χάιρο) – Αντονίν (68′ Ρομπέρτο), Μπράντον