Νίκη με ανατροπή η Χιμπέρνιαν

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα Σκωτίας η Χιμπέρνιαν, καθώς επιβλήθηκε 3-1 με ανατροπή της Πάτρικ.

Η ομάδα του Εδιμβούργου αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το τέρμα του Ερσκίνε (7’), αντέδρασε άμεσα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε φέρει… τούμπα το ματς. Στο 14’ ο Μπόιλ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 33’ ο Γουάιτεϊκερ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το «τρίποντο» σφράγισε ο Μάρεϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’).

Με νίκη και μάλιστα εκτός έδρας ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα τόσο η Ρος Κάουντι, η οποία επικράτησε 2-1 της Νταντί όσο και η Σεντ Τζόνστον, που επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Κιλμάρνοκ.