Ρέιντζερς – Σέλτικ 1-2: “Διπλό” με ανατροπή και φουλ για πρωτάθλημα (hls)

Η ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο σκωτσέζικο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 2-1 της Ρέιντζερς στη Γλασκώβη και μάλιστα με ανατροπή.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό πήραν το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Άαρον Ράμσεϊ.

Η Σέλτικ, ωστόσο, δεν πτοήθηκε και η αντίδραση ήταν άμεση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρόγκιτς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ανατροπή για την ομάδα του Γιακουμάκη ήρθε πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου. Στο 43ο λεπτό ο Κάμερον Κάρτερ Βάικερ αξιοποίησε μία ακόμη κακή απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας, πήρε το ριμπάουντ και με συρτό σουτ έφερε… τούμπα το παιχνίδι.

Με αυτή τη νίκη η Σέλτικ έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές, παρέμεινε στην κορυφή, αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ρέιντζερς και φουλάρει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.