Νίκες για Κιλμάνροκ, Χαρτς, Σεντ Μίρεν

Για την 31η αγωνιστική, η Σεντ Μίρεν πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της ουράς, ενώ επίδειξη δύναμης έκανε η Κιλμάρνοκ απέναντι στην Χάμιλτον την οποία και συνέτριψε με 5-0.

Στο ντέρμπι της «ουράς» για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκωτίας, η Σεντ Μίρεν επικράτησε της Νταντί με 2-1 και την πέρασε δύο βαθμούς, αφήνοντάς την στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι να και πραγματοποίησαν ονειρεμένο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Ρόμπσον, δεν κατάφεραν πετύχουν και δεύτερο γκολ που θα τους έφερνε πιο κοντά στη νίκη. Ο Μάλεν στο 12ο λεπτό ισοφάρισε για την Σεντ Μίρεν με το τρίτο φετινό του γκολ. Το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Λάιονς στο 57ο λεπτό.

Η Κιλμάρνοκ, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Χάμιλτον την οποία συνέτριψε με 5-0 και την κράτησε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Ο χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Τέιλορ ν` ανοίγει το σκορ. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Στο 56 ο Μακάλενι, έκανε το 2-0 με το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μουλούμπου έγραψε το 3-0. Στο 84 ο Μπέρκι έκανε το 4-0 και το τελικό 5-0 ήρθε από τον Ντζολί που σκοράρει για πρώτη φορά φέτος.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μάδεργουελ με 3-0 επί της Σεντ Τζόνστον, στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην έκτη θέση. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 70 με τον Φρίαρ να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος. Ο Τέρνμπουλ δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 πανηγυρίζοντας το ένατο φετινό του τέρμα. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Τέιτ που πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Η Χάρτς νίκησε με 2-1 την Αμπερντίν και μείωσε την διαφορά τους στους δύο βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μακλίναν στο 16ο λεπτό με τον Σκωτσέζο να σκοράρει για τρίτη φορά φέτος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαρτς αντέδρασε και κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση. Στο 59 ο Κλερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 και το τελικό 2-1 έγραψε ο Ικπίζου με το δεύτερο φετινό του γκολ.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής της Premier League Σκωτίας.
Λίβινγκστον-Χιμπέρνιαν       1-2
Χαρτς-Αμπερντίν              2-1
Κιλμάρνοκ-Χάμιλτον           5-0
Μάδεργουελ-Σεντ Τζόνστον     3-0
Σεντ Μίρεν-Νταντί            2-1