Σεντ Τζόνστον – Ινβερνές 4-0 : «Άγιοι»… σωτηρίας με εμπειρία κι αποτελεσματικότητα

H Σεντ Τζόνστον νίκησε με 4-0 στο Περθ την Ινβερνές, στον δεύτερο αγώνα κατάταξης των δύο ομάδων και παρέμεινε στην Σκωτσέζικη πρέμιερσιπ χάρις τα γκολ των Μέι (46') Μακ Φέρσον (53'), Χέντρι (88') και Ρουνεϊ (90')

Η εμπειρία της Σεντ Τζόνστον, ένα γρήγορο όσο και κομβικό γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όπως και η εμφανής αδυναμίες της Ινβερνές να διαχειριστεί την εις βάρος της ροή του ματς στο ίδιο χρονικό διάστημα διαμόρφωσαν το σκηνικό παραμονή των «Άγιων» στην μεγάλη επαγγελματική κατηγορία της Σκωτίας!
Ο δεύτερος αγώνας κατάταξης ήταν αμφίρροπος στο πρώτο του μισό καθώς τόσο η ομάδα του Πέρθ όσο και οι φιλοξενούμενοι από τα χάϊλαντς έψαξαν το κάτι παραπάνω με λιγότερο ρίσκο στις ενέργειές τους μετά το 2-2 του πρώτου ματς!
Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το γκολ που άλαξε άρδην την εικόνα και τις ψυχολογικές ισορροπίες του ματς!
Μια καθοριστική εξέλιξη, έστω και σε δεύτερο χρόνο μετά από κεφαλιά και κακή απόκρουση του γκολκίπερ Ρίτζερς, έφερε τη μπάλα… ακάλυπτη προ κενής εστίας και τον Μέϊ σε ένα από τους πιο απλούς και πιο σπουδαίους, συνάμα, ρόλους της καριέρας του να τη σπρώχνει στα ανυπεράσπιστα δίχτυτα!
Το 1-0 στο 46′ έκανε την Σεντ Τζόνστον πιο δυνατή στον αγωνιστική χώρο και την αντίπαλό της περισσότερο νευρική!
Λίγα λεπτά αργότερα, στο 53’ ο Μακ Φέρσον έκανε το 2-0 φέροντας το ματς, ακόμα πιο καταλυτικά στα μέτρα της ομάδας του!
Ως τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν…
Στην εκπνοή με δύο αντεπιθέσεις και εκτελέσεις (!!) σαν να σχεδιάστηκαν σε… καρμπόν, οι «Άγιοι» έφτασαν στο 4-0!!
Με ένα πλασέ του Χέντρι στο 88ο λεπτό κι ένα πανομοιότυπο γκολ του Ρούνεϊ στο 90!

Η Σεντ Τζόνστον πανηγυρίζει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία ενώ η Ινβερνές πααμένει στην Τσάμπιονσιπ για 6η συνεχόμενη χρονιά, μετά τον υποβιβασμό της το Μάιο του 2017