Από τώρα στον τελικό η Κλαμπ Μπριζ

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν τελικά αυτό του Μπριζ ανάμεσα σε Κλαμπ και Σερκλ για τον ημιτελικό του βελγικού Κυπέλλου, αφού η Κλαμπ έκανε περίπατο με 5-1, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στην έδρα της συμπολίτισσας.

Ο Γκέντοζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 14′ με τη Σερκλ να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπάσελιτς-Γκργκιτς (1-1).

Ωστόσο, η… «καταιγίδα» του δευτέρου μέρους ξέσπασε στο 49′ με τον Ντε Σούτερ (49′), ενώ ο Βάθκεθ έγραψε το 3-1 στο 63′. Η αποβολή του Μπουρντίν στο 66′ άφησε τη Σερκλ με δέκα παίκτες και έτσι Ιθκιέρδο (78′) και Στορμ (88′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Κλαμπ Μπριζ για το τελικό 5-1. Στον άλλο ημιτελικό η Άντερλεχτ αντιμετωπίζει τη Γάνδη.

Σε ματς που ξεκίνησε λίγο νωρίτερα (21:30) για το πρωτάθλημα, Γκενκ (37 βαθμοί, 7η θέση) και Οστάνδη (29 βαθμοί, 11η θέση) έμειναν στο 1-1. Σρίβερς (75′) και Ρουίζ (73′) σκόραραν για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα, με τη Γκενκ να χάνει πέναλτι στο 49′ με τον Γκοριούς.