Νίκησε στις κόκκινες…

Η Σταντάρ Λιέγης συνεχίζει να σκορπά βαθμούς και να μένει μακριά από τις πρώτες θέσεις. Αυτή τη φορά η Οστάνδη κατάφερε να φύγει από την έδρα της ομάδας του Σα Πίντο χωρίς να ηττηθεί (0-0), αν και τελείωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες!

Η Σταντάρ Λιέγης συνεχίζει να σκορπά βαθμούς και να μένει μακριά από τις πρώτες θέσεις. Αυτή τη φορά η Οστάνδη κατάφερε να φύγει από την έδρα της ομάδας του Σα Πίντο χωρίς να ηττηθεί (0-0), αν και τελείωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες! Οι γηπεδούχοι είχαν την αριθμητική υπεροχή για οκτώ λεπτά στο πρώτο μέρος, καθώς στο 29′ ο Εντμιλσον αντίκρισε και αυτός την κόκκινη μετά τον Μπρεχτ (21′). Οι φιλοξενούμενοι στο 74′ έμειναν και με εννιά, ωστόσο διατήρησαν μέχρι τέλους το μηδέν στα μετόπισθεν και έβαλαν στο σακούλι τους ένα “χρυσό” βαθμό.

Η Σεντ Τρουιντέν του Γούτα πήγε να κάνει ένα απίστευτο come back, όμως όταν “ξύπνησε” ήταν αργά. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 και πλησίασε στην ισοφάριση, αφού στο 85′ και στο 87′ σκόραρε και μείωσε στο γκολ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Κορτράιτ έφτασε στην τρίτη της νίκη στη φετινή σεζόν και η πρώτη μετά τον Αυγουστο. Μάλιστα ο Γκλεν Ντε Μπεκ ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο της Κορτράιτ, από την οποία απολύθηκε ο Αγιάννης Αναστασίου πριν λίγες μέρες….

Νίκες στο τέλος για Αντερλεχτ και Αντβέρπ, η οποία κατέκτησαν το τρίποντο εκτός έδρας.