Γκενκ-Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-1: Όλα για την πρωτιά! (hls)

Η Ουνιόν πήρε ισοπαλία στην έδρα της Γκενκ και είναι στην κορυφή με την Αντβέρπ σε μια απερίγραπτη "μάχη" για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Γκενκ και Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ μετά από ένα εξοντωτικό από την άποχη του ρυθμού παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1 που έμοιαζε και φτωχό.

Ο Μακένζι με κεφαλιά από φάουλ του Τρεζόρ στο 13ο λεπτό πέτυχε το τρίτο του γκολ στα play off και άνοιξε το σκορ για να απαντήσει ο Μπονιφέις στο 40′ μετά από ωραία συνεργασία με τον Αντιγκρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να μην έχουν πολλές τελικές προσπάθειες με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι και αποτέλεσμα του αγώνα.

Έτσι η Γκενκ έφτασε στους 45 βαθμούς την Αντβέρπ στην κορυφή της βαθμολογίας και άφησε την Ουνιόν στους 42 κι με λιγοστές πια ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.