Ζούλτε Bάρεγκεμ – Αντβέρπ 0-2: Στο… παιχνίδι για τον τίτλο! (hls)

Με δύο γκολ του αρχηγού της, Τόμπι Αλντερβάιρελντ, η Αντβέρπ κέρδισε εκτός έδρας με 2-0 την Ζούλτε Βάρεγκεμ και διατηρείται στο… παιχνίδι της κατάκτησης του βελγικού πρωταθλήματος.

Αν και οι φιλοξενούμενοι συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ, κυρίως εξαιτίας της αμυντικής προσέγγισης του αγώνα από τους γηπεδούχους, κατάφεραν στο 85ο λεπτό να βρουν γκολ με κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ, ενώ στο 88ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος κάπταιν της Αντβέρπ για να διαμορφωθεί το 2-0 στην Ελίντους Αρένα.

Η Αντβέρπ έφτασε τους 63 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκενκ στους 5, ενώ η Ζούλτε Βάρεγκεμ είναι στην προτελευταία θέση της κατάταξης με 24 βαθμούς και δίνει “μάχη” για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο 11ο λεπτό οι φίλαθλοι της Αντβέρπ και της Ζούλτε Βάρεγκεμ με ένα ζεστό χειροκρότημα τίμησαν τη μνήμη του 11χρονου Τζακ (μέλος της ακαδημίας της Αντβέρπ), ο οποίος σκοτώθηκε σε δυστύχημα.