Μπριζ-Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-1: Δύο πανομοιότυπα γκολ για ένα χορταστικό «Χ» (hls)

Μπριζ και Ουνιόν πάλεψαν, είχαν τις ευκαιρίες τους, βρήκαν δύο δύσκολα γκολ με Λαπουσίν και Βανάκεν για να πάρουν από έναν βαθμό στην προσπάθεια τους για καλό πλασάρισμα στα playoff.

Η Μπριζ ψάχνει την αγωνιστική της ταυτότητα και ήθελε νίκη απέναντι στην φορμαρισμένη Ουνιόν, που είναι αήττητη από τις 11 Σεπτεμβρίου. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, είχαν καλά διαστήματα στον αγώνα αλλά έμειναν στην ισοπαλία.

Ήταν η πέμπτη σερί ισοπαλία της Μπριζ, ενώ η Ουνιόν παρέμεινε αήττητη εκτός έδρας για 10ο σερί ματς και 17ο συνεχόμενο ισοφαρίζοντας ρεκόρ που κρατά 67 χρόνια.

Μάλιστα προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με δύσκολη κεφαλιά του Λαπουσίν. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν δέχθηκε πανομοιότυπο γκολ από τον Βανάκεν. Η Μπριν είχε και δοκάρι με τον Λανχ στο 3ο λεπτό, ενώ γενικά στο ματς οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ αλλά έμειναν στο 1-1.

Έτσι η Ουνιόν συνεχίζει από τη δεύτερη θέση την προσπάθεια της για καλό πλασάρισμα στα playoff, ενώ η Μπριν είναι 4η.