Σαρλερουά-Σεν Ζιλουάζ 0-1: To…τρένο του Χέραρτς δεν σταματάει πουθενά! (hls)

Στο κυνήγι της πρωτοπόρου Γκενκ, παρέμεινε η Σεν Ζιλουάζ, με τη δευτεραθλήτρια Βελγίου να επικρατεί 1-0 στην έδρα της Σαρλερουά, φτάνοντας στις έξι νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές¨.

Η περυσινή δευτεραθλήτρια Βελγίου, μπήκε με μεγάλη ορμή στον αγωνιστικό χώρο και ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο, είχε τρία κερδισμένα κόρνερ και δύο τελικές προσπάθειες. Το γκολ για την ομάδα του Κάρελ Χέραρτς ήρθε τελικά στο 24ο λεπτό, όταν ο Λίνεν έβγαλε εντυπωσιακή ασίστ για τον Νίλσον με τον Σουηδό επιθετικό να τελειώνει με ιδανικό τρόπο από δύσκολη θέση τη φάση. Καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους η ευκαιρία του Χέιμανς στο 17ο λεπτό.Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τη νίκη, που ήταν η 3η σερί επί της Σαρλερουά, χωρίς να έχει δεχτεί γκολ σε αυτό το διάστημα.