Αντβέρπ-Σεράν 2-1: Συνεχίζει με το απόλυτο των νικών! (hls)

Έστω και με άγχος στο 2ο ημίχρονο, η Αντβέρπ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σεράνγκ και να επικρατήσει 2-1 στον αγώνα που άνοιξε την 9η αγωνιστική στο βελγικό πρωτάθλημα.

Το ματς είχε δύο όψεις. Το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου αδικεί την ομάδα του Φαν Μπόμελ, καθώς προηγήθκε 2-0 με τα γκολ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Αλντερβάιραλτ και στο 20΄με τον Γιάνσεν, ο Ολλανδός στράικερ που έγινει ο πρώτος παίκτης που βρήκε δίχτυα σε κάθε ένα από τα έξι πρώτα του παιχνίδια στο Jupiler Pro League, από τότε που η Opta συλλέγει αυτά τα δεδομένα (2008-09).

Στη μοναδική της επίθεση στο πρώτο 45λεπτο, η Σεράν ευτύχησε να μειώσει με τον Μπερνιέ, αλλά στην επανάληψη ήταν πιο επιθετική από την Αντβέρπ, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τελικά έφυγε ηττημένη από το γήπεδο για 7η φορά εφέτος.