Σταντάρ Λιέγης – Γάνδη 2-2: Πρεμιέρα βγαλμένη από σενάριο για θρίλερ! (hls)

Συναρπαστικό ρο εναρκτήριο ματς του Βελγικού πρωταθλήματος όπου Σταντάρ και Γάνδη αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στη Λιέγη

Ισόπαλο έληξε το ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία του Βελγικού πρωταθλήματος για τη σεζόν 2022-23, όμως δεδομένων των συνθηκών μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει δικαιολογημένα τα… πανηγύρια (!) των γηπεδούχων και στο κοντράστ των συναισθημάτων την απογοήτευση των φιλοξενούμενων!
Όσοι έζησαν και τα 100 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων) του «θρίλερ» στο γήπεδο της Λιέγης θα συμφωνήσουν απόλυτα, εξάλλου..
Μόλις στο 15’ η Σταντάρ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Σαλούτ «πρόλαβε» να δεί δύο κίτρινες κάρτες, από τον διεθνή ρέφερι Βισέρ.
Η ανώτερη ποιοτικά Γάνδη πίεση αρκετά όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο και μάλιστα σε μια από τις λίγες οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων, ήρθε το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μαροκινός Αμαλά στο 34’
Ακολούθησε μια έντονη πίεση στην εστία του εξαιρετικού Μποντάρτ με έναν άλλο Μαροκινό, τον Τισουνταλί να κάνει το 1-1 για λογαριασμό της Γάνδης στο 60’
Η όρεξη των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ολική ανατροπή των δεδομένων έγινε ακόμα πιο αισθητή και στο 79’ ο Σέρβος Λέμαγιτς με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Κάπου εκεί φάνηκε η δύναμη της πίστης αλλά και η διαφορετική νοοτροπία της ομάδας της Λιέγης – μετά από μια άσχημη σεζόν όπου γλίτωσε τον υποβιβασμό λίγο πριν το φινάλε της – όπως την μεταφέρει ο νέος προπονητής Νορβηγός Ντέϊλα.
Οι αλλαγές και το ρίσκο των τελευταίων λεπτών έφεραν τη λύτρωση! Στο 88’ ο 17χρονος Τσανάκ σέντραρε και ο Ντουσέν με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 προς τέρψη της μοναδικότητας του ποδοσφαίρου και των συγκινήσεων που προσφέρει ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες