Άντερλεχτ-Αντβέρπ 2-1: Βγαίνει Ευρώπη, κυνηγάει Champions League (hls)

Σε ένα πολύ κρίσιμο ματς για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ στο βελγικό πρωτάθλημα, η Άντερλεχτ νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες την Αντβέρπ και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκε με σκορ 2-0 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το εύστοχο πέναλτι του Γκόμεθ στο 13ο λεπτό και το ωραίο τέρμα του Αμούζου στο 44ο, ο 22χρονος Γκανέζος που σκόραρε για 4η φορά στα τελευταία δύο παιχνίδια. Η Αντβέρπ μείωσε στο 84ο λεπτό με την κεφαλιά του Σενεγαλέζου Σεκ, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κα΄τι στα εναπομείναντα λεπτά. Τώρα η ομάδα του Βενσάν Κομπανί, μείωσε τη διαφορά της από την Σεντ Ζιλουάζ στους τέσσερις βαθμούς και μάλιστα την υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική, στις Βρυξέλλες

Τώρα θα τερματίσει 4η και μοναδική περίπτωση να βγει απευθείας στην Ευρώπη είναι να  κατακτήσει η Κυπελλούχος Γάνδη τα πλέι οφ των θέσεων 5-8. Σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαστεί να δώσει μπαράζ με την Γκενκ.