Λέουβεν-Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-4: Ασύλληπτη νεοφώτιστη για πρωτάθλημα! (hls)

Ασταμάτητη η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ οδεύει προς το πρώτο της πρωτάθλημα στο Βέλγιο μετά από 85 χρόνια στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία μετά από 48 χρόνια. Χατ τρικ ο υπέροχος Ουντάβ. Προηγήθηκε η Λέουβεν με τον Σχράιβερς. Γκολ κι ο Τέουμα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Λέουβεν η οποία προηγήθηκε με πέναλτι του Σχράιβερς στο 11ο λεπτό μετά από χέρι του Καντούς. Από εκεί κι έπειτα η πρωτοπόρος της βαθμολογίας ανέβασε ταχύτητα και σχετικά γρήγορα ισοφάρισε.

Ήταν μια υπέροχη προσπάθεια του Αμανί και δύσκολη σέντρα του, με τον Ουντάβ από το ύψος της περιοχής να κάνει ένα “μαγικό” τελείωμα για το 1-1. Ο Μερσιέ είχε δοκάρι στο 41′ για τους γηπεδούχους αλλά το μομέντουμ έλεγε Ουνιόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαζού μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ουντάν να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι σε σέντρα του Τέουμα στο 48′. Ο αρχηγός (Τέουμα) με υπέροχο προσωπικό γκολ στο 58′ έκανε το 3-1 για να κλείσει το σκορ στο 62′ με πέναλτι του Ουντάβ που ολοκλήρωσε το ματς με το χατ τρικ που τον έφερε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 24 γκολ.

Η Ουνιόν είναι μπροστά με δέκα βαθμούς διαφορά από την Μπριζ η οποία το Σάββατο αντιμετωπίζει εκτός έδρας της Οστάνδη.